Podróżowanie z psem po Małopolsce

pies owczarek podhalański leżący na trawie
Gdzie mogę pojechać na wycieczkę z psem w Małopolsce? Czy w Beskidzie Niskim można spacerować z psem? Albo czy do Tatrzańskiego Parku Narodowego wejdę z psem? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi szukają właściciele swoich ukochanych czworonogów. Turystyka z psem w Małopolsce jest jak najbardziej możliwa, ba, zapraszamy do nas wszystkie psy bez względu na rasę! Trzeba natomiast wiedzieć, gdzie się udać, by nie zarobić sowitego mandatu i spojrzeń niezadowolonych turystów. Zapraszamy po rzetelne informacje!

Spacer z psem po Krakowie

Trzeba to powiedzieć – Kraków jest bardzo przyjaznym miastem dla psiaków! Oferuje wiele zielonych miejsc, parki, bulwary wiślane i liczne wybiegi, a infrastruktura cały czas się polepsza. Wokół Starego Miasta polecamy wybrać się na spacer wokół Błoń, gdzie na Twojego pupila czeka aż 48 hektarów do wybiegania się. Tuż obok znajduje się Park imienia Henryka Jordana, gdzie znajdziecie trochę cienia między drzewami. Warto przespacerować się także wokół Plant, gdzie po drodze znajdują się zabytkowe pomniki, Brama Floriańska czy Barbakan. Zwiedzanie wnętrz z psem u boku może być utrudnione, ponieważ mało które muzea, zamki i inne obiekty zamknięte wyrażą na to zgodę. Natomiast mamy dla Was kilka ciekawych propozycji. Pierwsza – Muzeum Lotnictwa, gdzie psy są wpuszczane bez żadnych problemów, druga – Dom Zwierzyniecki, czyli oddział Muzeum Krakowa – tutaj Twoim pupilem zajmie się specjalny opiekun, a Ty będziesz mieć czas na spokojne zwiedzanie. Natomiast trzecia to Muzeum Żydowskie Galicja, gdzie psie towarzystwo jest w pełni akceptowane.

Na spacer w innych dzielnicach niż Stare Miasto zapraszamy na Podgórze do Parku Bednarskiego albo do Nowej Huty nad Zalew Nowohucki lub Łąki Nowohuckie. W Krakowie warto wybrać się także na wybieg dla psów, których jest aż kilkanaście. Część z nich jest po prostu zamkniętym, bezpiecznym terenem z ławkami, a inne posiadają przygotowane instalacje do trenowania psa. Nie zapomnijmy jednak, że nie samym spacerem człowiek i pies żyją, dlatego koniecznie chcemy Ci polecić kilka wyjątkowych gastronomicznych propozycji. To nie miejsca, gdzie pracownicy przymykają oko na swoich psich gości, oni ich witają z ogromną radością.

  • Psikawka to kawiarnia przy ul. Mazowieckiej 8 to miejsce, gdzie zjesz i wypijesz kawę w towarzystwie swojego pupila, a przy okazji kupisz dobrej jakości psie łakocie – czyli miejsce jednoczące wszystkich psiarzy.
  • Makaroniarnia przy ul. Kazimierza Brodzińskiego 3 ma w swoim menu specjalne pozycje dla czworonożnych gości.

W Krakowie wiele miejsc jest pet friendly i pracownicy witają z uśmiechem właścicieli z psami. Warto przed wybraniem się do restauracji czy kawiarni upewnić się, że obiekt akceptuje zwierzęta. Natomiast my polecamy zwłaszcza te miejsca, które dysponują ogródkiem bądź całkowicie znajdują się na zewnątrz. Psy są mile widziane na Tauron Arena Garden, Bezogródku czy Starej Zajezdni.

Ciężko o wymienienie wszystkim miejsc, które sprzyjają psim właścicielom, bo jest ich coraz więcej. Dlatego dzielimy się mapą z takimi miejscami. Właściciele czworonożnych pupili sami uzupełniają ją o warte uwagi miejsca, które akceptują zwierzęta, a czasem nawet wychodzą im naprzeciw i chętnie je zapraszają:

Gorąco? Czas na orzeźwienie!

A co jeśli Twój pupil jest fanem chłodzących kąpieli w upalne dni? Sprawa ma się następująco w zależności od wybranej lokalizacji akwenu wodnego:

  • Zalew Kryspinów – pies na smyczy oraz w kagańcu, zakaz chodzenia po piaszczystych plażach oraz w pobliskiej wodzie.
  • Przystań Brzegi – całkowity zakaz wprowadzania psów.
  • Zalew Zesławicki, Przylasek Rusiecki, Zalew w Pychowicach – pies na smyczy oraz w kagańcu, spacery dozwolone.
  • Zalew Bagry – dwa kąpieliska przeznaczone specjalnie dla psów.
  • Zakrzówek - plaża dla psów.

Uwaga, wyprowadzenie na spacer psa bez kagańca i smyczy może skończyć się mandatem w wysokości nawet 5 tysięcy złotych w przypadku, gdy pies może stwarzać niebezpieczeństwo. Natomiast, gdy pies nie stanowi zagrożenia, to można otrzymać karę wynoszącą 1000 złotych. Zalecamy zatem kąpiele czworonogów tylko w miejscach, które są do tego przeznaczone, a w innym wypadku pozostaje mu zapewnienie stałego dostępu do miski z wodą.

Miejsca na spacer z psem w Małopolsce

Okazuje się, że już po wyjechaniu poza Kraków jest kilka miejsc, które są idealnym wyborem na spacer z psem. Po pierwsze, Puszcza Niepołomicka, czyli ogromny teren o powierzchni 11 000 hektarów, który zachwyca o każdej porze roku. Na terenie puszczy znajduje się sporo szlaków pieszych, rowerowych oraz konnych, więc z pewnością znajdziesz trasę, która choć trochę zmęczy Twojego aktywnego psa. Jadąc w innym kierunku z Krakowa, trafisz do malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego, który w odróżnieniu od wielu parków narodowych w Polsce nie ma zakazu wejścia z psem na jego teren. Musisz jednak pamiętać o tym, by pies był trzymany na smyczy. Trochę dalej od Krakowa, w okolicach Olkusza znajduje się ewenement przyrodniczy, jakim jest Pustynia Błędowska. Gwarantujemy Twojemu pupilowi długą i wspaniałą zabawę w piasku. Z kolei niedaleko Proszowic znajduje się wyjątkowe miejsce, jakim jest Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie. Wstęp kosztuje 7 złotych, dzieci do 3 lat oraz psy wchodzą na teren ogrodu gratis. To wyjątkowe miejsce, także na wyjątkową sesję pośrodku kwitnącej, aromatycznej lawendy z Twoim ulubionym czworonogiem.

Na pewno mamy też tu fanów pieszych wycieczek w góry. W Tatrzańskim Parku Narodowym nie wejdziesz ze swoim psem na Giewont, Rysy czy Kasprowy Wierch, ale można wędrować Drogą pod Reglami i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej (z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy. A co powiecie na Beskid Niski? Uznawany za najdzikszy zakątek Małopolski, a nawet całej Polski rejon, gdzie znajduje się mnóstwo malowniczych szlaków, o różnej skali trudności. Ciekawym wyborem są szlaki na Grzywacką Górę, Magurę Małastowską, gdzie znajduje się przyjazne psom schronisko PTTK lub Piotrusia. Pozostając w Beskidzie Niskim, trzeba dopowiedzieć, że Magurski Park Narodowy, który znajduje się na jego terenie, jest przyjazny psom, wystarczy jedynie pamiętać o trzymaniu go na smyczy. Ciekawą propozycją ze zdobyciem góry i ciepłym posiłkiem na szczycie jest trasa na Turbacz. Ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu trasy, jest to, że psom nie wolno wejść na teren Gorczańskiego Parku Narodowego, który otacza Turbacz. Dlatego polecamy wychodzić na szczyt z Kowańca, Rabki lub Łopuszny – te trasy omijają teren parku narodowego.

Gdzie na pewno nie wejdziesz z psem?

To też warto wiedzieć. W końcu szkoda odbić się od bramy czy musieć zawrócić po długiej trasie. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę z miejscami, gdzie niestety nie zostaniecie wspólnie wpuszczeni.

  • Krakowskie ZOO – z oczywistych względów psy nie są wpuszczane na teren obiektu, polecamy jednak spacer otaczającym go, klimatycznym Lasem Wolskim.
  • Tatrzański Park Narodowy – jedynymi dwoma przyjaznymi psom miejscami na jego terenie są Dolina Chochołowska, która jest bardzo malownicza zwłaszcza wczesną wiosną, gdy łąki porosną urocze krokusy, oraz Droga pod Reglami.
  • Gorczański Park Narodowy – bezwzględny zakaz wstępu z psami.
  • Pieniński Park Narodowy – zakaz wstępu z psami, nie wejdziemy zatem na Trzy Korony, natomiast poza terenem objętym ochroną, we wschodniej części znajdują się Małe Pieniny, które są zdecydowanie mniej popularne, a równie urokliwe.

Wszelkie zabytki zamknięte takie jak zamki, muzea (z wyjątkiem wspomnianych wcześniej obiektów), wieże widokowe – tutaj ciekawa informacja, ponieważ zapewniająca niesamowite widoki wieża widokowa w Krynicy-Zdrój na stacji narciarskiej Słotwiny Arena co prawda nie wpuszcza czworonożnych przyjaciół na górę, natomiast przed wejściem na górę zostawione są specjalne, zamykane kojce z miską świeżej wody. Uważamy to za interesujący i innowacyjny pomysł i oby było takich więcej. Czyż nie ułatwiłoby to podróżowania z Waszymi pupilami?

Jak się okazuje, podróżowanie po Małopolsce z psem wcale nie musi okazać się skomplikowane i wymagające wielu kombinacji. Owszem, są pewne ograniczenia, ale zdecydowanie warto wybrać się w podróż całą rodziną, niż szukać psiego hotelu i zostawiać pupila pod czyjąś opieką. Tutaj znajdziesz noclegi w Małopolsce, które zaakceptują i ugoszczą Twojego psiego towarzysza podróży.

 


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets