Wśród mieszkanek Spisza przetrwały przepisy na zupy, ciasta i dania świąteczne przygotowywane zwykle z tego, co było dostępne w domu, wyhodowane i uprawiane we własnym gospodarstwie: z ziemniaków, zbóż, gospodarskich mięs, darów lasu oraz warzyw i ziół. Mistrzynie kuchni przerabiały te produkty w prawdziwe arcydzieła smaku. Przepisy były proste, aczkolwiek gotowanie i pieczenie wymagało nakładu pracy oraz czasu. Jedzenie było smakowite i zdrowe, warto więc czerpać z tego bogactwa również i dziś.
Część dawnych receptur spisano i aby ocalić je od zapomnienia wydano w książce „Śpiskie Smaki”. Prezentowane w niej przepisy kuchni spiskiej stanowią zbiór 27 receptur wykonania potraw regionalnych Spisza. W tych przepisach na potrawy regionalne znajdziemy odzwierciedlenie wielu aspektów życia mieszkańców Spisza, albowiem kuchnia zawsze ściśle związana jest z tradycją i religią danego regionu, jak również z kulinarnymi upodobaniami oraz możliwościami finansowymi jego mieszkańców. Zarówno składniki jak i sposób wykonania podano w książce w gwarze regionalnej.
Juha, fizoły ze śliwkami, sałata na kwaśnym mlyku, randula, chytre mjyso, kiska grulano, bufty, rogi, derkliki to tylko przykłady dań, które przygotowywano na Spiszu z dziada pradziada. Czasem z pozoru zaskakujące może być dla nas połączenie smaków. Czy ktoś próbował wcześniej słodkiego ciasta pachnącego cynamonem, które przygotowuje się z gotowanej białej kapusty? Niebo w gębie! Warto odkryć przepisy kuchni spiskiej i wypróbować je w zaciszu własnego domu.
Potrawy zamieszczone w publikacji są dziełem gospodyń – członkiń Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „SPISZ się na medal”. Wydawnictwo powstało jako zwieńczenie warsztatów kulinarnych zrealizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „SPISZ się na medal” w ramach projektu pt. „Smaki z regionu Spisza” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ze środków otwartego konkursu ofert pn. „Małopolska Gościnna – IV edycja 2020”.