Jaskinie

Jaskinia Obłazkowa.
Powstałe tysiące lat temu jaskinie to naturalne skarby owiane wieloma tajemnicami. Puste przestrzenie skalne wykształcone są dzięki potężnej sile natury, która przez długie lata poddawała je procesom, jak są wietrzenie skał, czy podmywanie wodą. W Polsce znajdują się ponad 4 tysiące jaskiń i choć zdecydowana większość nie jest dostępna do zwiedzania to i tak pozostaje ogromny wybór tych, które można zobaczyć. Jedne z najbardziej zjawiskowych jaskiń znajdują się na terenie Małopolski. Co roku przyciągają rzesze spragnionych emocji turystów chętnych do zobaczenia fascynujących form skalnych, które przygotowała dla nas natura.

Jaskinia Wielka Śnieżna – największa, najgłębsza i najdłuższa

Głębokość jaskini mierzy się od najwyżej do najniżej położonego punktu, czyli tzw. dna. Miano najgłębszej jaskini nie tylko w Małopolsce, ale i w całej Polsce przypada Jaskini Wielkiej Śnieżnej, której głębokość wynosi aż 824 metry. Dla porównania to tylko 4 metry mniej od najwyższego budynku na świecie – Burj Khalifa! To miejsce z pewnością jest rajem dla grotołazów, którzy z pasją eksplorują najdalsze zakątki jaskiń. Nazwa jaskini pochodzi od śniegu oraz lodu, które występują w niektórych jej partiach.

Co ciekawe, tak naprawdę jaskinia powstała z połączenia pięciu mniejszych: Jaskini Śnieżnej, Jaskini Wielkiej Litworowej, Jaskini nad Kotlinami, Jasnego Awenu oraz dostępnej jedynie dla doświadczonych taterników Jaskini Wilczej. Jaskinia Wielka Śnieżna zajmuje również pierwsze miejsce pod względem wielkości i długości w Polsce. System korytarzy liczy 23 753 metry, a z każdym rokiem odkrywane są jej dalsze części.

Najdłuższa jaskinia dostępna do zwiedzania samodzielnie

Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, mierzy 1630 metrów, a do zwiedzania udostępnione jest 300 metrów korytarzy, co czyni ją najdłuższą jaskinią, którą można zwiedzać bez przewodnika. Jej nazwa wzięła się od wijących się, skomplikowanych korytarzy, w których łatwo się zgubić. Gdzieniegdzie trasa zabezpieczona jest łańcuchami, miejscami może być też ślisko i mokro.

W jaskini panują specyficzne warunki i nawet latem temperatura nie przekracza 5 stopni Celsjusza. Warto zatem ciepło się ubrać i koniecznie pamiętać o zabraniu ze sobą czołówki, ponieważ trasa jest nieoświetlona. To wspaniała wycieczka, podczas której można pokonać własne słabości i sprawdzić się w wyjątkowych warunkach.

Jaskinia słynąca z nietoperzy oraz Ogniem i mieczem

Jak może nazywać się jaskinia zamieszkała przez nietoperze? Oczywiście Jaskinia Nietoperzowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest jednym z największych siedlisk nietoperzy, chociaż lata temu zimowało ich tam znacznie więcej. Jaskinia znajduje się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w gminie Jerzmanowice, a jej zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem.

We wnętrzu znajdują się efektowne nacieki skalne oraz znaleziska archeologiczne.  Sceneria jaskini jest tak wyjątkowa, że stała się scenerią do filmu „Ogniem i mieczem” czy bollywoodzkiego „Banganistan”.

Małopolska krainą jaskiń

Każda jaskinia jest na swój sposób inna i wyjątkowa. Są takie, które oferują bogactwo form naciekowych jak np. Jaskinia Wierzchowska lub te, które mają ubogą szatę naciekową, ale za to bogatą historię jak popularna Grota Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym.

Jak przedstawia legenda była ona schronieniem polskiego władcy Władysława Łokietka podczas najazdu czeskiego króla Wacława II. Łokietek wiedząc, że nie jest w stanie uciec przed rycerzami ukrył się w szczelinie nie mając wielkich nadziei na przeżycie. Uszedł jednak z życiem dzięki świeżo utkanej pajęczynie u wejścia do jaskini. Rycerze nie sprawdzili wnętrza, ponieważ założyli, że żaden człowiek nie mógł tędy przechodzić i tym samym król był uratowany. Na cześć tych legendarnych wydarzeń wejścia do jaskini strzeże brama w kształcie pajęczej sieci.

Grota Łokietka jest otwarta dla turystów w okresie od wiosny do jesieni. Zwiedzanie z przewodnikiem, okraszone historią króla Władysława Łokietka stanowi ciekawe doświadczenie dla osób w każdym wieku. Na terenie Ojcowa znajduje się również Jaskinia Ciemna, która jest zaliczana do najcenniejszych skarbów archeologicznych w Polsce. Każdy uczestnik wycieczki otrzymuje przed wejściem do środka latarkę lub świecę, ponieważ jaskinia nie jest oświetlona. Zwiedzanie 150-metrowej trasy odbywa się z przewodnikiem, a w 2022 roku otwarcie sezonu planowane jest na 22 kwietnia. 

Dla osób, które wolą zwiedzanie z przewodnikiem, polecamy Jaskinię Mroźną, która jest jedyną oświetloną i odpowiednio przygotowaną pod turystykę jaskinią w Tatrach. Warto jednak zaznaczyć, że na okres zimowy pozostaje ona zamknięta.

Najbliższą sercu Krakowa jaskinią jest Smocza Jama, o której opowiadają znane krakowskie legendy. Długość tej turystycznej trasy to 82 metry i jest to punkt obowiązkowy na mapie małopolskiej stolicy.

Jesteś taternikiem jaskiniowym? Dbaj o swoje bezpieczeństwo!

Aplikacja mobilna TPN Jaskinie jest nowym rozwiązaniem stworzonym dla osób, które uprawiają taternictwo jaskiniowe na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Osoby posiadające numer karty taternika jaskiniowego PZA lub licencji taternika jaskiniowego TPN mogą w łatwy sposób rejestrować swoje wejścia do jaskiń, dzięki czemu możliwe będzie nadzorowanie ich bezpieczeństwa i łatwiejsza lokalizacja w przypadku nieszczęśliwego wypadku. 

Multimedia


 

Powiązane treści