Myślenice. Kolej linowa na górę Chełm. Długość trasy: 2006 metrów
To bez dwóch zdań kolejkowa królowa. Najdłuższa tego typu w Polsce, więc nie ma się nawet co zastanawiać, tylko wsiadać. Na górę Chełm, która mierzy 618 metrów nad poziomem morza, a położona jest w paśmie Lubomira i Łysiny, jedzie się około 20 minut. Przez ten czas ma się okazje rozkoszować krajobrazami malowniczego rezerwatu przyrody. Startuje się z dzielnicy Zarabie w Myślenicach, a dojeżdża się na sam szczyt. Nie bójcie się, bo choć to kolejka jednoosobowa, mama czy tata z dzieckiem do lat siedmiu zmieści się na specjalnie poszerzonej kanapie. A z góry widać przepiękne okoliczne wzniesienia, panoramę Myślenic i jest się bliżej nieba. Tu można przesiąść się na rower i zrobić jedną z tras, albo wybrać pieszą wędrówkę po okolicznych górkach. Jest tu karczma z regionalnym jedzeniem, wieża widokowa, atrakcje dla dzieci. Jeśli będzie dobra pogoda, zobaczycie nawet Tatry.
Kasina Wielka. Wyciąg na Śnieżnicę. Długość trasy: 1100 metrów
Jeśli nie byliście na Śnieżnicy, zwanej przez miejscowych Widlakiem lub Widlatą górą, to macie najlepszą okazję. Na ten szczyt w Beskidzie Wyspowym o trzech wierzchołkach, z których najwyższy ma 1007 metrów nad poziomem morza, dojechać możecie czteroosobowym krzesełkiem z Kasiny Wielkiej. Przy stacji dolnej Kasina Ski można zostawić samochód, a także się posilić, a potem już fru i jesteście na górze. Działają tu wypożyczalnie rowerowe i szkółka rowerowa. Śnieżnica jest zalesiona, ma także swoją jaskinię zwaną Piwnicą. Ludzie mówią, że ukrywali się tu poborowi, którzy chcieli uciec przed służbą wojskową, a także konfederaci barscy. Kasina Wielka też jest wdzięcznym miejscem do spędzenia czasu, tu urodziła się Justyna Kowalczyk, a na stacji kolejowej (tuż obok wyciągu), pochodzącej z 1884 roku swe filmy kręcili Steven Spielberg czy Andrzej Wajda. Stacja ta, to także końcowy przystanek pociągów retro, które dojeżdżają tu z Chabówki, gdzie zobaczyć można skansen kolejowy.
Szczawnica. Kolejka na Palenicę. Długość trasy: 786 metrów
Jeśli chcecie sobie popatrzeć na Beskid Sądecki i Pieniny, spędzić czas w pięknych krajobrazowo górach, to możecie obrać kierunek: Szczawnica, a potem poszukać w samym centrum dolnej stacji kolejki na Palenicę. Wyciągiem czteroosobowym (Stacja narciarska Palenica) można dotrzeć do szczytu, który liczy sobie 722 metry nad poziomem morza. To bardzo ciekawa podróż, bo zobaczycie z góry piękną Szczawnicę, potok Grajcarek i odnowioną promenadę. Palenica, która przynależy do pasma Małych Pienin, to bardzo wdzięczna górka, z której można wyruszyć na spacery dłuższe i bliższe. Można na niej skorzystać z letniego toru saneczkowego, schroniska Groń, placu zabaw, a także obiektów gastronomicznych. Dla dzieci super atrakcją jest ścieżka edukacyjna "Mali zdobywcy gór na tropie przyrody", podczas której mogą bliżej zapoznać się z rysiem, borsukiem czy salamandrą, które żyją na co dzień w Pieninach.
Krynica-Zdrój. Retro wagonikiem na Górę Parkowa. Długość trasy: 642 metrów
To nie tylko wyjazd w górę, ale też prawdziwa podróż w czasie. Niemalże wehikuł który zabierze całe rodziny w lata trzydzieste XX wieku. Retro wagoniki nawiązujące do stylu art deco czekają na deptaku uzdrowiskowej Krynicy na tych, którzy chcę odkrywać to historyczne miejsce. Kolej linowo-terenowa, która wywoziła kuracjuszy, turystów na Górę Parkową została wybudowana w 1937 roku i była pierwszą tego typu nowinką techniczną w Polsce. Dziś po modernizacji, znów można poczuć się jak w tamtych latach. Góra Parkowa liczy sobie 732 metry nad poziomem morza i zapewnia moc atrakcji. Przede wszystkim te przyrodnicze, bo szczyt położony jest w malowniczym Beskidzie Sądeckim. Znajdziecie tutaj ścieżki spacerowe, stawy, szlaki turystyczne i altanki, w których można spokojnie odpocząć. Dla chętnych restauracja oraz kawiarnia w stylu art deco, w kartach których znajdziecie dania, które właśnie w latach 20. i 30. XX wieku mogli zamawiać kuracjusze.
W Krynicy Czarnym Potoku możemy też wjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką (1144 m nad poziomem morza), jeden z najpiękniejszych widokowo szczytów Beskidu Sądeckiego.
Jaworki. Kolej Linowa Homole. Długość trasy: 621 metrów
Jeśli chcecie się szybko znaleźć w samym sercu Małych Pienin, na stoku Bukowinek w Jaworkach, to dwuosobowa kolejka (arena narciarska Jaworki Homole), jest idealnym rozwiązaniem. Zabierze was w miejsce, z którego rozciąga się magiczny widok na pienińskie krajobrazy; doliny, owce, Jaworki i pasmo wraz z Czeremchą, Wielką Przechybą, Radziejową i Wielkim Rogaczem. To super miejsce dla dorosłych i dzieci, bo można tu odpocząć w Szałasie Bukowińskim, pogrillować, pobawić się na placu zabaw, a także wyruszyć na okoliczne trasy. Na górze znajduje się także bacówka, w której można wypić żętyce i oscypki, stoi tu teleskop, który pozwala na dokładniejsze badanie okolic, a także wiata. Do dolnej stacji kolei linowej można dojechać albo z Jaworek albo ze Szczawnicy busem lub „ciuchcią”. W pobliżu znajduje się legendarny Wąwóz Homole – jedna z największych atrakcji tej części Pienin.
Kluszkowce. Kolejka na górę Wdżar. Długość trasy: 550 metrów
Wdżar to magiczna góra wulkaniczna. Całkiem niewielka, a oferuje całą masę atrakcji. Liczy sobie 767 metrów nad poziomem morza, przyciąga widokami, wąwozami, rowerowymi trasami, a także nieczynnymi już dziś kamieniołomami, po których można chodzić, wspinać się na łańcuchach i przekraczać metalowe mostki. Z jej szczytów rozciągają się widoki na Kluszkowce, Jezioro Czorsztyńskie z zamkami w Niedzicy i Czorsztynie, Tatry, Pieniny i Gorce. I właśnie niemalże na ten szczyt wywiezie was wyciąg krzesełkowy. Można wyjechać nim z rowerem, by później wyruszyć w dalszą drogą trasą dostosowaną do możliwości zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Ale Wdżar to także idealne miejsce do leniwych spacerów, pikników i słuchania legend. Choćby o gorczańskim smoku, który nawiedził kiedyś to miejsce, by ukarać grzeszny lud, który mieszkał w grodzie na samych szczycie góry. Bestia i wielkie jajo nadal czekają na śmiałków.