Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach Kraków

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach Kraków

Duża, długa sala z podłogą ułożoną z płytek. Na około na ścianach wiszą duże obrazy w złotych ramach. Po lewej obok ściany na postumencie rzeźba. Sala pełna turystów. Na środku duża dzielona ławka z siedzącą parą.

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124335400
Jedna z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Mieści się w Sukiennicach, wielkiej handlowej hali wzniesionej w XIII wieku w sercu Rynku Głównego.

W 1879 roku Sukiennice wybrane zostały na siedzibę powstającego Muzeum Narodowego, którego kolekcję zapoczątkował polski malarz Henryk Siemiradzki, ofiarując tworzącemu się muzeum swój obraz "Pochodnie Nerona". W galerii znajdują się dzieła między innymi Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera. Po gruntownym remoncie i modernizacji Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach ponownie otwarto w 2010 roku. Z jednej strony galeria wyraźnie nawiązuje do XIX-wiecznego wyglądu, z drugiej jest to już muzeum XXI wieku. W zabytkowym budynku powstały pomieszczenia, które pozwalają na interaktywny odbiór dział sztuki i wielowymiarową edukację. Ekspozycja w Sukiennicach prezentowana jest w czterech salach: Sala Bacciarellego: Oświecenie; Sala Michałowskiego: Romantyzm. W stronę sztuki narodowej, Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii, Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu.  

 


Powiązane treści